top of page

Kako sport i umjetnost oblikuju potencijal darovite djece

Sara Stojčević, studentica psihologije, 2024.

20. pro 2024.

O važnosti sporta i umjetnosti prilikom razvoja darovitog djeteta pisala je studentica psihologije, volonterka Centra DaR, Sara Stojčević.

Darovita djeca mogu pokazivati izuzetne sposobnosti u različitim područjima, ali i u samo jednom specifičnom.

Iako je uobičajeno da se djeca koja su darovita za matematiku, glazbu, jezik ili bilo koje drugo područje ističu u tom području, važno je razumjeti da njihova darovitost ne mora nužno obuhvatiti sve aspekte njihova razvoja. S obzirom na to da darovita djeca mogu pokazivati iznadprosječne sposobnosti u samo jednom području, roditelji i odgajatelji često osjećaju potrebu fokusirati se isključivo na razvoj tog specifičnog područja darovitosti. Međutim, usmjerenost isključivo na jedno područje, premda korisna za unaprjeđivanje vještina u tom području, može zanemariti važnost sveobuhvatnog razvoja. Na primjer, djeca koja su darovita u području matematike mogu imati prosječne ili ispodprosječne rezultate u drugim područjima poput jezika, umjetnosti ili sporta. Iako to možda ne znači da će dijete izgubiti svoju izvrsnost u matematici, ipak može značiti propuštanje važnih prilika za razvoj drugih vještina koje mogu dodatno obogatiti njegov potencijal.


Poticanje djece na raznovrsne aktivnosti, koje nisu nužno povezane s njihovim glavnim područjem darovitosti, može igrati važnu ulogu u njihovom ukupnom razvoju.

Kroz angažman u različitim vrstama aktivnosti, djeca ne samo da razvijaju širok spektar vještina, već mogu također razviti osobne kvalitete poput ustrajnosti, kreativnosti, socijalnih vještina i emocionalne inteligencije, koje su jednako važne kao i akademska izvrsnost.


Sport i umjetnost su dva područja koja se smatraju izuzetno korisnima za ukupni razvoj.

Bilo da je riječ o timskim sportovima kao što su nogomet, odbojka ili košarka ili individualnim sportovima poput tenisa, gimnastike ili šaha, sport nudi niz prednosti, od fizičke spretnosti do strategijskog razmišljanja i timskog rada. Također, sport može pomoći u razvoju samopouzdanja i emocionalne otpornosti, što je od esencijalne važnosti za darovitu djecu koja mogu doživjeti izazove u svom društvenom ili emocionalnom okruženju.


S druge strane, umjetnost, bilo da se radi o slikanju, plesu, fotografiji, glazbi ili glumi, nudi ne samo način izražavanja već i prostor za kreativno razmišljanje, rješavanje problema i razvoj fine motorike. Slikanje i crtanje mogu pomoći djeci da razviju vizualnu percepciju, dok glazba potiče razvoj memorije, koncentracije i emocionalne osjetljivosti.


Mnogi roditelji možda misle da bi bavljenje sportom ili umjetnošću moglo odvratiti pozornost s glavnog područja darovitosti djeteta, no to zapravo nije slučaj.

Čak i djeca koja su iznimno darovita, na primjer u prirodoslovnim predmetima, mogu imati koristi od bavljenja sportom i umjetnošću. Raznovrsne aktivnosti omogućuju im da balansiraju svoj intelektualni potencijal s emocionalnim i socijalnim razvojem, a to im može pomoći u suočavanju s izazovima koji prate darovitu djecu (poput emocionalne osjetljivosti). Sport potiče razvoj tjelesnih vještina, ali i omogućuje djeci da se nauče nositi s uspjehom i neuspjehom. Umjetnost nudi mogućnost da se dijete izrazi na način koji ne zahtijeva verbalnu ili matematičku preciznost, već duboko emocionalno povezivanje s vlastitim osjećajima i svijetom oko sebe.


Mnoga istraživanja pokazala su da djeca koja su angažirana u različitim vrstama aktivnosti često pokazuju bolje rezultate u svom specifičnom području darovitosti.

Različite vještine i iskustva omogućuju djeci da prošire svoje horizonte, razvijaju kreativnost i socijalne vještine, te postanu samosvjesnija i emotivno stabilnija. Osim toga, takav pristup pomaže u prevenciji usmjeravanja djeteta prema jednoličnom fokusu na samo jedno područje, što može dovesti do sagorijevanja ili osjećaja frustracije ako se ne ostvare očekivani rezultati.


ZAKLJUČAK:

Ukratko, važno je razumjeti da, iako se darovitost može očitovati u jednom specifičnom području, dijete je cijela osoba s mnoštvom potencijala. Poticanjem na različite interese i aktivnosti, omogućavamo mu da u potpunosti razvije svoje sposobnosti i postigne ravnotežu koja će ga pratiti kroz cijeli život. Pri tome je važno pratiti djetetove interese i poticati djetetov razvoj u tom smjeru – ako dijete preferira kreativno izražavanje kroz crtanje umjesto kroz ples, prioritet će se dati crtanju. Ovo je važno jer su djeca koja su u neku aktivnost uključena na nagovor odrasle osobe sklonija od iste aktivnosti odustati u razdoblju adolescencije.

 

Kaplan, S. N. (2021). Differentiated curriculum and instruction for advanced and gifted learners. Routledge.

 

Reis, S. M., Renzulli, S. J. i Renzulli, J. S. (2021). Enrichment and gifted education            pedagogy to develop talents, gifts, and creative productivity. Education          Sciences11(10), 615.


Rinn, A. N. i Wininger, S. R. (2007). Sports participation among academically gifted            adolescents: Relationship to the multidimensional self-concept. Journal for the            Education of the Gifted31(1), 35-56.


Sanchez, C. i Blanc, N. (2023). Feelings about school in gifted and non-gifted children: What are the effects of a fine art program in primary school?. Education Sciences13(5), 512.

 

 

Centar za uočavanje i rad s darovitima DaR

Bribirski prilaz 2

23000 Zadar

 

centardarzadar@gmail.com

©2023 by Centar DaR Zadar

bottom of page