Centar za uočavanje i rad s darovitima DaR
Iva Slačanac
Obogaćivanje nastavnih sadržaja podrazumijeva osiguravanje širih ili složenijih sadržaja za darovite učenike tijekom redovite nastave. Saznajte na koji način isto možete primijeniti u nastavi, a u svrhu zadovoljenja potreba darovitih učenika.
Glavni cilj obogaćenog programa jest poticanje motivacije za rad i omogućavanje optimalnog razvoja sposobnosti darovitih učenika. Važno je za naglasiti da ova vrsta učenja predstavlja dodatak općem kurikulumu. Kod obogaćenja nastavnih sadržaja daroviti učenici se ne izdvajaju iz razreda, već individualno rade na zadacima ili projektima uz stručno vođenje.
Benjamin Bloom (1956) utvrdio je šest kognitivnih razina koje idu od jednostavnijih do složenijih. Razine su koncipirane tako da učitelji lako prate razine učenja koje primjenjuju u nastavi. Spomenuta taksonomija prikazana je u Tablici 1.
Tablica 1. Bloomova taksonomija s tipom očekivanog mišljenja i aktivnosti
Prve tri razine (znanje, razumijevanje i primjena) lako su primjenjive i najčešće se koriste u radu s učenicima, dok posljednje tri razine (analiza, evaluacija i kreiranje) predstavljaju više kognitivne razine uz koje djeca razvijaju složena razmišljanja - obuhvaćaju kreativno, kritičko i logičko promišljanje i aktivnosti rješavanja problema. Drugim riječima, predstavljaju stimulativne zadatke za darovite učenike. Međutim, važno je za naglasiti da se obogaćivanje nastavnog sadržaja pokazalo korisnom metodom za sve učenike u razredu.
Stoga, postoje brojni načini na koje možete pristupiti obogaćivanju sadržaja:
• Svi učenici rješavaju zadatke na razini dosjećanja i shvaćanja, a daroviti učenici izaberu najmanje jednu ponuđenu aktivnosti iz svakog sljedećeg nivoa.
• Svi učenici prođu prva dva nivoa, a zatim izaberu jednu ponuđenu aktivnost iz nekog od viših nivoa.
• Učitelj unaprijed odredi koji će učenici raditi na nižoj razini, a koji na višima.
• Učenici izaberu aktivnost iz bilo kojeg nivoa.
• Neke aktivnosti su označene kao obavezne, a neke kao izborne.
• Učenici rade na nižim razinama, a zatim sami osmišljavaju aktivnosti na višim razinama.
Obogaćeni nastavni materijal može se koristiti za sve predmete, a u Tablici 2. možete proučiti primjer koncipiranja nastavne jedinice uključivanjem tri složenije razine.
Tablica 2. Primjer obogaćene nastavne jedinice - Učinak staklenika
Uključivanjem aktivnosti složenijih kognitivnih razina može se reducirati dosada i frustriranost (darovitih) učenika i dovesti do povećane motivacije za rad i zadovoljstva, kako učenika, tako i učitelja.
Literatura:
George, D. (2004). Obrazovanje darovitih: kako identificirati i obrazovati darovite i talentirane učenike. Zagreb: Educa.
Kadum, S. i Hozjan, D. (2015). Darovitost u nastavi. Pula: Sveučilište Jurja Dobrile, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti.